Úvodní strana » Blog » Antidepresiva

Antidepresiva

Je libo barevné pilulky? Máme jich na výběr tolik, že ani nevíme, jaké si vybrat. Nikdo nechce být nemocný, ale mnozí z nás bez řečí užívá léky na jakékoli lehké nachlazení bolesti zubů či hlavy. Málokdo se snaží nejprve využít alternativní způsoby a pak teprve sáhnout po chemických lécích. 

Někdy však není úniku a léky jsou jedinou možností, jak se vyléčit. Všichni víceméně víme, jak zatočit s běžným onemocnění. Zajdu do lékárny nebo k lékaři, popíšu příznaky a odcházím v lepším případě s jedním, v horším případě s celou igelitkou léků. Užívám je dle instrukcí například týden a většinou když si vezmu poslední tabletku, někdy i dříve, cítím se zdráv. Jak snadné. Duševní onemocnění nás však může nesmírně potrápit. Lékař předepíše antidepresiva, ale nezaručí vám, jak dobře je budete snášet. Antidepresiva jsou z mého pohledu velmi kontroverzní téma. Na otázky neexistuje jednoznačná odpověď. 

Mohlo by se zdát, že jak název antidepresiva napovídá, že se jimi léčí deprese. Kromě depresí vám je psychiatr může předepsat i na poruchy nálad, úzkostné poruchy, sociální fóbie, panické poruchy, obsedantně-kompulzivní poruchy, posttraumatické stresové poruchy, ale i například k léčbě poruch příjmu potravy či spánku spánku. Možná si stejně jako já říkáte: "Páni, na tohle všechno se používají antidepresiva?" Existují různé typy antidepresiv, s různými účinky, ale také i s nepříznivými vedlejšími účinky. Není divu, že nejsou neobvyklé případy, kdy antidepresiva nezabraly, nebo dokonce stav zhoršily.

Pro mnohé je lékař něco jako bůh. Lékař má vždycky pravdu, neměly bychom podceňovat rady lékaře, lékař ví, co dělá, musím ho poslouchat, abych byl zdravý. Pro některé je naopak lékař strašák, kterému je třeba se vyhnout. Všichni určitě znáte hlášky typu "Nechodím k lékaři, nebo mi něco najde". Dnes existují i různé druhy alternativní léčby, ale lékař je přeci jen stále autorita. Mám angínu, dostanu antibiotika. Mám chřipku, naordinuje mi Paralen. Každá nemoc má i svůj lék. U duševních nemocí to však není tak jednoduché. Psychiatr leckdy jen matně tuší, zkouší a zkouší. Většinou ani nemůže jinak. Pacient popisuje subjektivní pocity, některé své myšlenky a strachy ani nesdělí, aby nebyl "za blázna", navíc různé příznaky mohou být společné pro více psychiatrických onemocnění a mohou se objevovat nežádoucí účinky, které mohou po několika měsících zmizet, nebo taky ne. Psychiatr je taky jen člověk a jeho úloha není vůbec lehká. Existuje množství psychických poruch a zároveň množství antidepresiv, takže je jen velmi obtížné na první dobrou najít odpovídající lék na odpovídající onemocnění. Navíc se účinky nedostavují hned, ale až po několika týdnech. Ve své terapeutické praxi se setkávám s pozitivními i negativními ohlasy. Někomu antidepresivy takřka zachránily život, jinému vůbec nepomohly, naopak se po nich pacienti cítili ještě hůře a někoho málem stály život.

Zámek - klíč

Chápu, že nyní z toho máte hlavu, jak pátrací balón. V hlavě vám běží tisíc otázek. Komu máte věřit ? Mám brát antidepresiva nebo ne? Na jaké onemocnění ano, na jaké ne? Pomáhají nám antidepresiva nebo škodí? Kdy to ještě zvládnu sama a kdy už se bez antidepresiv neobejdu? Beru antidepresiva, ale nepomáhají, jsou to jen nežádoucí účinky, mám to ještě vydržet nebo už zkusit něco jiného? Jsou pro mě vůbec antidepresiva vhodná? Bohužel, byť strašně nerada, nemohu vám na žádnou z těchto odpovědí odpovědět. Máte zámek a v ruce svazek klíčů, ale jen některé z klíčů zapadají do zámku. Co uděláte? Vyzkoušíte je všechny. Zkoušíte je tak dlouho, než jeden z nich zapadne. Někdy se trefíte napoprvé, jindy vám to trvá snad věky a někdy jste už tak vystresovaní, že klíč nepoznáte, i když do zámku jasně patří. Klepe se vám ruka a ani nedokážete pořádně strčit klíč do zámku, natož rozpoznat, který je ten správný. Nezbývá než se zklidnit a zkoušet všechny klíče, dokud jeden z nich nezapadne do zámku. Nebo je také možnost uvědomit si, že vlastně ani otevřít zámek nepotřebujete, protože do místnosti vedou i jiné dveře. Stejně tak je to s antidepresivy. Buď můžete hlava nehlava zkoušet jeden klíč po druhém, nebo se systematicky a s rozvahou zkoušet různé typy antidepresiv, než se trefíte. Je to dost o náhodě, ale záleží i na zkušenosti psychiatra. Než však začnete klíče-antidepresiva zkoušet, ověřte si, že do místnosti nevedou jiné dveře.

Antidepresiva jako poslední možnost, když vše ostatní selže

Když si, že si zlomíte nohu, lékař vám dá sádru a předepíše berle. Když se zlomenina zahojí, s radostí berle odhodíte a pustíte se do rehabilitace, abyste se mohli vrátit do běžného života. Antidepresiva jsou taková berlička na deprese a jiné odpovídající psychické poruchy. Mělo by to být úplně stejné, jako s tou zlomeninou. Když se duše uzdraví natolik, že jste schopni zahájit rehabilitaci podpůrnými metodami jako je psychologie či psychoterapie, měli byst postupně berličku zahodit. Běžně se ale děje to, že berličku používáte další týdny, měsíce či roky, i když vůbec není třeba a naopak vám začne překážet. Antidepresiva by měla být první pomoc, abyste mohli vstát z postele a postupně se vracet do běžného života. Pomohou vám stabilizovat se a odstranit ty nejčernější myšlenky. Tato "berlička" vám pomůže vyhrabat se z těch nejtemnějších hlubin duše, ale další práce už je na vás. Vy sami musíte najít sílu přestat spoléhat se na "berličku" a opět začít na sobě pracovat.

Nasazení léčby antidepresivy by mělo jít ruku v ruce s psychoterapií. Psychiatr poskytne první pomoc a terapeut vás provede dalším procesem uzdravení. Připravte se na dlouhou práci, ale ta představa světla na konci tunelu snad stojí za to. Antidepresiva jsou berle a psychoterapie následná rehabilitace. Antidepresiva by nikdy neměla být jediná cesta k vyléčení. To nefunguje. Antidepresiva pomohou opět nastolit chemickou rovnováhu v těle, ale nikdy vám neodstraní hlubší příčiny vzniku nemocí.

Absolutní odmítání antidepresiv může být stejně tak devastující, jako jejich neuvážené užívání. Není vám dobře? Napíšeme antidepresiva. Prožili jste ztrátu a nevíte jak dál? Napíšeme vám antidepresiva. Většinu dní se cítíte bez nálady a máte pocit, že jen přežíváte? Napíšeme vám antidepresiva. Nemůžete spát a stále myslíte na své starosti? Napíšeme vám antidepresiva. Neví váš psychiatr, co přesně prožíváte, případně zda trpíte nějakým duševním onemocněním? Napíše vám antidepresiva? Jsou snad antidepresiva lékem na všechny psychické neduhy? Je snad dnešní doba érou antidepresiv? Můj vztah k tomuto druhu léku je ambivalentní. Nejsem zastáncem ani jeho odmítání ani jeho užívání jen na základě doporučení lékaře. Doporučuji antidepresiva tam, kde jiná léčebná opatření selhala. Doporučuji antidepresiva všude tam, kde hrozí riziko úmrtí či naprosté devastace klienta. Pokud se klient nedokáže starat ani o své základní životní potřeby, pak není pochyb. Pokud však klient ještě dokáže rozhodovat sám o svém životě, pak nechávám volbu na něm. Bude se s antidepresivy cítit lépe, nechť je užívá. Má nějaké strachy a obavy, budeme se o nich bavit. Rozhodnutí je víceméně vždy na klientovi. V krajních případech udělám vše pro záchranu, ale i dobrovolný odchod z tohoto světa je klientova volba a právo. S klientem vyhodnocujeme přínosy a rizika, konečná volba je na klientovi. Zní to děsivě, ale vnímám to tak. Samozřejmě pro klid své vlastní duše musím udělat vše proto, aby klient k těmto krajním a často zkratovým řešením nepřistoupil. Musím mu poskytnout veškerou pomoc, kterou jsem schopna zajistit, ale nemohu přebírat zodpovědnost za jeho život a rozhodnutí.

Rada na závěr

Antidepresiva jsou hodný sluha, ale zlý pán. Když vám krátkodobě slouží, je to nadějná cesta, jakmile ale začnete sloužit vy jim a začnou vás ovládat, je třeba okamžitě přestat s jejich užíváním. Užívejte antidepresiva vždy s rozvahou a dlouhodobě na ně nespoléhejte jako na berličku. Má to být podpora a ne umělá končetina, která bude chodit za vás. Ideální je vyhnout se antidepresivům a nejdříve vyzkoušet různé alternativní a podpůrné možnosti. Nejsem zastáncem ani odpůrcem antidepresiv, ale považuji je za nutné zlo. Vždy zvažte všechny důsledky a potom se teprve rozhodněte. A hlavně pamatujte, že žádné rozhodnutí není konečné. Vždy můžete s užíváním antidepresiv přestat, pokud vám nevyhovují. Předepsání či nepředepsání je vždy sázka do loterie, a tak je k tomu třeba přistupovat. Co jednomu pomáhá, jinému škodí. Důvěřujte svému terapeutovi, psychiatrovi, lékaři či okolí, ale hlavně poslouchejte své tělo. Samozřejmě se na začátku trochu bude bránit, ale obrana nesmí být útok. Ale hlavně, nebuďte na rozhodování sami.


 

Vstupenky

Už jen krok k objednání 30 min online konzultace zdarma! Vyplňte prosím dotazník a my se vám obratem ozveme.

Ochrana osobních údajů*

Pole označená * jsou povinná.