Úvodní strana » Blog » Samota

Samota

Samota je slovo, které děsí a vyvolává negativní pocity nebo vzpomínky. Samota bolí. Samota může i zabíjet. Samota ale může být i něco žádoucího, kdy máme čas jen sami pro sebe a svoje myšlenky. Samota nás může obohacovat i ničit. Samota je něco jiného pro člověka, kterému zemřel někdo blízký, a něco jiného pro matku na mateřské, která má právě zajištěné hlídání dítěte. 

Samotné slovo samota může mít pozitivní nebo negativní charakter, podle toho, jak k ní přistupujeme, jak se v ní cítíme, podle toho, zda je dobrovolná nebo vynucená, zda je krátkodobá nebo dlouhodobá. Dnes mám na mysli samotu ve smyslu OSAMĚLOST.

Osamělost v praxi

Při práci terapeuta se často setkávám s klienty, kteří se cítí sami, nepochopeni a opuštěni. Často slýchám povzdechy, že se nemají komu svěřit ani s kým řešit své problémy. Určitě i vy jste měli někdy pocit, že vám nikdo nerozumí, že vás ostatní sice poslouchají, ale nechápou, že se prostě cítíte sami. Když jsem pracovala se seniory, téma samoty se objevovalo prakticky každý den, několikrát denně. Je přirozené, že se staří lidé častěji cítí osamělí, ale v dnešní hektické době se tak bohužel cítí mnoho lidí každého věku, děti nevyjímaje.

Nic není jen černé a bílé

Přispívá k tomu i "facebooková" doba. Sociální sítě jsou plné osamělých lidí, ale ta samota je tak nějak schovaná za pozitivními příspěvky. Lidé ukazují své rozesmáté tváře z dovolené, spokojené a veselé děti, své úspěchy a malé radosti. Až na výjimky, kdo by se veřejně chtěl svěřovat se svým trápením a pocity osamělosti. Setkávám se s reakcemi ..."jé já jim tak závidím, podívej, jak jsou šťastni", ale co my víme, co se skrývá za jejich úsměvy. Když poodhrnete roušku tajemství, uvidíte, že každý má své bolesti, své kostlivce ve skříni, které bychom jim ani za mák nezáviděli. Proto až si příště budete stýskat, že někdo má krásnější život, šťastnější vztah, hodnější děti, lepší práci, pak si vzpomeňte, že nic není černé a bílé, ale že život je pestrý ve své různorodosti a že "není všechno zlato, co se třpytí".

Samota se neměří počtem lidí, které máme ve svém okolí, ale je to pocit, který máme v sobě. Není to o tom, kolik máme přátel nebo jak velkou máme rodinu, ale jak blízké a důvěrné vztahy s nimi máme. Už dlouho ve mně zní myšlenka, že je hrozné, když nemáme partnera, děti, přátele, ale ještě horší je, když je máme a přesto se cítíme sami.

Vždy existuje lék

Samota není trvalý stav, ale v podstatě trvá tak dlouho, jak my jí to dovolíme. Pokud nemáme přátele, můžeme vstát a vyrazit na nová místa nebo začít s novým koníčkem. Pokud máme partnera, se kterým se cítíme osamělí, můžeme si s ním o tom popovídat a pokud vás má rád, tak udělá všechno proto, aby jste se již osamělí necítili. A pokud neudělá, pak je možná na čase ho vyměnit. Pokud nemáte v práci dobrý kolektiv, můžete práci vždycky změnit. Pokud senior v důsledku stáří zůstal sám, může navázat kontakt s místní komunitou seniorů. Vždy existuje lék na samotu.

Každý se občas cítí sám

Nezůstávejte dlouho tam, kde se cítíte osamělí. Vyžeňte ze svého života ty, kteří způsobují váš pocit samoty, vědí o tom a nic se s tím nesnaží dělat, nebo vás v tom dokonce udržují. Samozřejmě si pamatujte, že samota je dočasná a každý se občas cítí sám, dokonce každý chce být občas sám, ale tento stav by neměl trvat několik týdnů, měsíců nebo let.

Nemusíte v tom být sami

A pokud si s tím nedokážete poradit sami, vždy můžete vyhledat odbornou pomoc. Třeba vám mohu pomoci právě já v rámci naší psychologické poradny online nebo někdo z mých kolegů. Neváhejte a vyhledejte psychologa nebo psychoterapeuta. Nebuďte na svou osamělost sami. 

Vstupenky

Už jen krok k objednání 30 min online konzultace zdarma! Vyplňte prosím dotazník a my se vám obratem ozveme.

Ochrana osobních údajů*

Pole označená * jsou povinná.