Úvodní strana » Blog » Sebeláska

Sebeláska

Umění milovat. Milovat sebe takové, jací jsme. Být sám sebou. Nenechat si ubližovat. Nastavit sobě i ostatním hranice. Umět zdravě vyjádřit svůj názor. Umět říci STOP, když se nám něco nelíbí. Zdroj naší energie, protože když se obětujeme pro druhé, nezbude nám síla ani na sebe ani pro ostatní. 

Zdravé sebevědomí. Vědomí své hodnoty. To vše a nejen to je sebeláska. V dnešní době muži i ženy trpí nedostatkem sebelásky. Vzhledem k tomu, že muži o svých pocitech stále málo hovoří, mohu podat svědectví spíš žen. Chci však zdůraznit, že veškeré mé úvahy a postřehy, které zde uvádím se týkají jak mužů, tak žen. Jak již název vypovídá, sebeláska je o tom, jak mít rád sám sebe. Pro šťastný život a kvalitní vztahy je důležité přijímat se takový, jaký jsem, i se svými nedostatky a chybami. Neznamená to ale, že budeme stagnovat, vždy můžeme být ještě lepší a odstranit ze života nefunkční strategie a chování.

Co není sebeláska?

Sebeláska neznamená být krutý k ostatním, ale vážit sebe i ostatních. Neznamená to prosazovat sebe za každou cenu, ale vědět, co je pro mě ještě přijatelné a co už ne. Sebeláska je vztah sám k sobě. Jaké vztahy chcete mít s ostatními? Takový vztah byste měli mít sami k sobě. Když nebudete milovat sami sebe, nebudou vás opravdu milovat ani ostatní.

V hlavní roli: seběvědomí

Sebevědomí je důležitým předpokladem pro sebelásku. Sebeláska je především vědomí sebe sama, tedy jací jsme, jací bychom chtěli být a co pro to můžeme udělat teď a tady. Lidé si sami sebe neváží kvůli svému vzhledu, inteligenci, vlastnostem, které se jim nelíbí, kvůli nereálným očekáváním, nepříjemných zkušenostem z minulosti, díky důsledkům starých křivd nebo dokonce traumat z dětství. Troufám si říci, že každý z vás si vzpomene minimálně na jednu věci, kvůli které si sám sebe neváží. Naší sebedůvěru nám také velmi často sráží naše okolí. Začíná to už v dětství. Byť někdy z dobré vůle nám snižují sebevědomí i vlastní rodiče, učitelé, spolužáci, sousedé, spolupracovníci, nadřízení a v podstatě kdokoli, s kým přijdeme do kontaktu. Ne nadarmo se říká, že sebevědomí si budujeme léta, ale zničit ho můžeme během vteřiny.

Jedna věta může změnit celý život

Ze své terapeutické praxe i z života znám případy, kdy jedna hloupá připomínka například o velikosti boků spustila lavinu sebeobviňování, odporu k vlastnímu tělu a propuknutí anorexie nebo bulimie. Nebo případy, kdy nesmyslný tlak rodičů na dobré známky, způsobil celoživotní nedůvěru ve vlastní schopnosti nebo dokonce naprostý odpor k učení, že klient nedokončil ani základní vzdělání a potácí se od jedné neúspěšné práci ke druhé. Samozřejmě jsou to krajní případy, ale každý z nás se v určité míře setkal s "útokem" na naše sebevědomí. Pokud máme zdravé sebevědomí, dokážeme těmto tlakům čelit. Pamatujte si, že se nezavděčíte všem. Co je pro jednoho žádoucí, pro jiného může být naprosto nepřijatelné. Mějte rádi sebe a věřte, že vždy se ve vašem životě najde někdo, kdo to ocení. Naopak ten, kdo vám neustále sráží vaše sebevědomí, s tím se rozlučte a nenechte se jím ničit.

Sebehodnota

Další důležitou součástí sebelásky je vědomí své vlastní hodnoty. Nikdo nemá právo nás ponižovat, zesměšňovat, urážet, využívat, zneužívat nebo dokonce týrat. A přesto se to děje dennodenně. Každý má tu svojí pomyslnou hranici někde jinde, a je až překvapivé, co si někteří lidé nechají líbit. Někteří, zdá se, dokonce nemají hranici žádnou nebo jen tak malou, že není ani vidět. Jsme lidské bytosti a máme svoji hodnotu. Proč si však necháme líbit věci, nad kterými zůstává rozum stát?

Nyní ponechme stranou to nejhorší odsouzeníhodné chování a podívejme se na naše běžné životy. Každý z nás si někdy nechal líbit chování, které by jiní vůbec nedopustili. Stane se to každému, ale některým lidem se to bohužel stává opakovaně. Někdo používá stále ty stejné vzorce a nepoučí se. Někdy ani nemůže, protože to sám nevidí. Typický příklad je ten, kdy si někdo vybírá stále stejné partnery. Tuší, že je něco špatně, ale nemůže přijít na to co. Často to je právě nedostatek sebelásky ve smyslu vlastní hodnoty. Pokud se někdo cítí "nehoden lásky", pak nemůže najít toho správného partnera. Musím vědět, jakou mám hodnotu a co mohu ostatním nabídnout. A pokud se dostatečně nemiluji, nevážím si sama sebe, poslouchám svého vnitřního kritika a odsuzuji se, jak mě pak má milovat a vážit si mě někdo jiný.

Jak získat sebevědomí?

Dočetli jste až sem? První důležitý krok. Bezva. Dokážu si ale představit, že si říkáte: "Fajn, to už všechno znám, nic nového pod sluncem, ale co teď s tím?!" Cest k získání většího sebevědomí a pocitu větší sebelásky je mnoho. Jmenujme například psychoterapii, osobního kouče, veřejné kurzy, webináře, léčení čaker, čištění karmy, léčitelství, akupunktura či sebevzdělávání. Základem je uvědomit si, že má sebeláska není dostatečná a ovlivňuje mé vztahy a celkově můj život. Uvědomění si je první krok. Dalším krokem je pak odstranit bloky, které si v sobě neseme. Ne však každý je schopen to zvládnout sám, někdy si prostě musíme přiznat, že pomoc potřebujeme, pokud se pořád nechceme točit v kruzích. Někomu samozřejmě stačí to uvědomění a pak se prostě sama ta cesta ukáže. Někdy prostě jen stačí důkladně rozebrat svojí situaci a podívat se na svojí situaci do hloubky, požádat o radu své okolí a pracovat na sobě. Jindy je potřeba odborná pomoc zvenčí.

Inspirace

Já osobně čerpám z motivačních myšlenek Dalajlamy, který je pro mě ohromným vzorem a inspirací. Samozřejmě většina z nás nedosáhne jeho "božskosti", ale můžeme čerpat z jeho nepočetných životních mouder. Sebeláska je také o klidu a míru v duši. Jak říká moudrý Dalajlama: "Nedopusť, aby chování jiných ničilo tvůj vnitřní mír." Nalézt vnitřní mír je ten nejtěžší úkol pro sebelásku. Pokud budeme sami sebe milovat a vážit si sebe, pak nenecháme ostatní, aby nás svým chováním manipulovali, sráželi nás a ubližovali nám. Musíme si uvědomit, že chování druhých není samo o sobě špatné nebo dobré, je přesně takové, jaký mu přisuzujeme význam. Najít v sobě vnitřní mír většině lidí trvá roky, takže je třeba ve svém úsilí vydržet a nevzdávat se při prvním nezdaru.

Mozek jako počítač

Nastínila jsem vám tajemství sebelásky a pokusila se vám ukázat cestu k léčení, začít už musíte sami. Vaše cesta je jen vaše vědomé rozhodnutí. A věřte mi, stojí to za to. Kdo uvnitř sebe objeví sebelásku, začne se sám od sebe měnit i jeho život. Začnou se zlepšovat vztahy, případně ty nefunkční už nebudou potřeba. Změňte své nefunkční programy a změní se vám život. Je to jako s počítačem, nefunkční programy odstraníme a nahradíme je jinými. Bohužel u lidí to nejde tak snadno. Léta jste si "svůj počítač" zanášeli, takže nečekejte, že to prostě jednoduše odinstalujete. Začít můžete ale již dnes. Každý den udělejte pro sebe něco hezkého, věnujte se věcem, co máte rádi, chvalte se při každé příležitosti, odpouštějte si své chyby a poučte se z nich, vyjadřujte otevřeně své potřeby a pocity, projevujte vděčnost za to, co máte, a nezaměřujte svoji pozornost na to, co nemáte. Změňte sami sebe a uvidíte, s vysokou pravděpodobností se změní i vaše okolí. Sebeláska sama vyloučí vašeho ty, co tam nepatří a naopak přivede vám nové lidi, co tam patří. Čeká vás dlouhá cesta, ale na jejím konci je vaše sebeláska, sebevědomí a sebehodnota. No řekněte, nestojí to za to?

 

Autor: Lucie Zichová, průvodce a terapeut

Vstupenky

Už jen krok k objednání 30 min online konzultace zdarma! Vyplňte prosím dotazník a my se vám obratem ozveme.

Ochrana osobních údajů*

Pole označená * jsou povinná.